🛍️ 2 szt., Przezroczysta antydeszczowa folia do samochodu, ochrona na lusterka boczne, wodoodporna folia, naklejki samochodowe 100×145 mm
Poradniki

Opony zimowe – kiedy należy je wymienić na letnie i ile to kosztuje?

Koniec zimy zawsze przynosi jedno pytanie dla kierowców – kiedy należy wymienić opony? Nie ma sztywnej daty, która byłaby odpowiedzią na to pytanie. Wszystko jest zależne od panujących atmosferycznych. Kierowca sam musi ocenić, kiedy jest odpowiednia pora na wymianę opon z zimowych na letnie. 

Pogoda jest odpowiedzią

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na temperaturę, która panuje na zewnątrz. Jeżeli przez dłuższy czas możemy odnotować na termometrze dodatnie wartości, to możemy śmiało zdecydować się na wymianę opon. Idealnym momentem będzie czas, gdy temperatura zewnętrzna wynosi co najmniej 7 stopni. Warto też sprawdzać jaka pogoda panuje w nocy, ponieważ jeżeli zdarzają się jeszcze przymrozki, to warto się wstrzymać. 

Aktualne ceny wymian opon

Konieczność zmiany opon na letnie wiąże się oczywiście z kosztami. Nie jest to jednak duży wydatek. Cena zazwyczaj uzależniona jest od lokalizacji – co do zasady w dużych miastach są one nieco większe. W każdym razie, decydując się na wymianę opon, powinniśmy nastawić się na wydatek rzędu 150-200 złotych. 

 

Wydatek ten możemy spróbować zrekompensować sobie poprzez podjęcie próby wytypowania wyników wydarzeń sportowych. Używając Superbet kod promocyjny, uzyskamy darmowy zakład w wysokości 35 PLN, a więc nie musimy nawet ryzykować swojego prywatnego kapitału.

 

Czy opony wielosezonowe są dobrym wyborem?

W ostatnim czasie popularne robią się opony wielosezonowe, po które sięga coraz więcej kierowców. Zważywszy jednak, na panujące w Polsce warunki atmosferyczne, nie jest to do końca bezpieczne rozwiązanie. W dodatku, nie zawsze okazują się one bardziej opłacalnym wyborem. W okresie letnim, zużywają się one znacznie szybciej niż standardowe opony. Ponadto, nie sprawdzą się one dobrze, jeżeli pokonujemy w skali roku dużą ilość kilometrów, w szczególności jeśli znaczna ich część odbywa się na autostradach czy drogach ekspresowych. 

 

Kiedy trzeba kupić nowe opony?

Naturalnym jest, że opony się zużywają i co jakiś czas konieczny jest zakup nowego kompletu. Kluczowym wyznacznikiem będzie tutaj bieżnik. Według przepisów polskiego prawa, powinien on mieć głębokość co najmniej 1,6 mm. Zaleca się jednak, aby był on większy i wynosił co najmniej 3-4 mm. Warto o tym pamiętać, podczas wymiany opon. Jest to idealny czas na weryfikację bieżnika i stwierdzenie, czy będą one jeszcze w odpowiednim stanie na następny sezon.

Dodaj komentarz