Poradniki

Leasing ciągników siodłowych – wszystko, co musisz wiedzieć

Leasingowanie samochodów ciężarowych to domena przedsiębiorstw z branży transportowej i logistycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma może rozbudowywać i odmładzać swoją flotę pojazdów, nie ponosząc jednorazowo wysokich kosztów związanych z zakupem samochodu. Na czym polega leasing ciągników siodłowych i jakie korzyści zapewnia taka forma finansowania?

Kto może skorzystać z leasingu samochodu ciężarowego?

Z leasingu ciągników siodłowych najczęściej korzystają firmy z sektora transportowego i logistycznego. Mogą to być zarówno doświadczeni przedsiębiorcy, którzy muszą sukcesywnie odmładzać swoją flotę pojazdów, jak i nowe, dopiero rozwijające się firmy. W przypadku początkujących przedsiębiorców wielu leasingodawców wymaga, aby firma istniała co najmniej od 6 miesięcy (choć można znaleźć również takich leasingodawców, którzy współpracują także z nowo powstałymi firmami). Leasing ciągników siodłowych to korzystne rozwiązanie szczególnie dla tych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie wydać jednorazowo wysokiej kwoty na zakup pojazdu.

Leasing samochodu ciężarowego dla zadłużonych

Firmy leasingowe stosują procedury mające na celu zweryfikowanie wiarygodności finansowej swojego klienta. Leasingodawca może m.in. sprawdzić wpisy w rejestrach finansowych, takich jak np. Biuro Informacji Kredytowej, BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów czy ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. Nie jest to jednak obowiązkowe i niektóre firmy leasingowe nie analizują sytuacji finansowej swoich klientów na podstawie wymienionych baz. Dzięki temu leasing ciągników siodłowych i ciężarówek  jest możliwy także dla tych firm, które mają niekorzystną historię kredytową lub nie figurują w żadnych bazach (brak informacji może obniżać ocenę scoringową).

Jakie korzyści zapewnia leasing samochodu ciężarowego?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing ze względu na proste formalności, dzięki którym taka forma finansowania jest łatwiej dostępna niż klasyczny kredyt. Dzięki uproszczonym procedurom klient oszczędza sporo czasu i może otrzymać decyzję o finansowaniu jeszcze tego samego dnia. To duża zaleta w przypadku, gdy firma potrzebuje ciężarówki „na cito” (np. ze względu na unieruchomienie innego pojazdu). Za pomocą leasingu można również regularnie odmładzać flotę pojazdów bez ponoszenia wysokich kosztów związanych z zakupem samochodu.

Leasing ciągników siodłowych to także:

  • możliwość odliczenia 100% podatku VAT bez dodatkowych formalności;
  • możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty wstępnej, rat leasingowych w całości oraz wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu (leasing operacyjny);
  • możliwość odzyskania zamrożonego kapitału (leasing zwrotny).

Na jaki okres zawierana jest umowa leasingowa?

Leasing ciągników siodłowych może nosić znamiona leasingu finansowego lub operacyjnego. W pierwszym przypadku finansowanie może obejmować dowolny okres, przy czym leasingodawcy zwykle wymagają podpisania umowy na co najmniej 6 miesięcy. Jednak przedsiębiorcy znacznie częściej decydują się na leasing operacyjny, w którym minimalny okres obowiązywania umowy wynosi 40% normatywnego okresu amortyzacji. Dla samochodów ciężarowych roczna stawka amortyzacji wynosi 20%, więc umowa leasingowa powinna być zawarta na co najmniej 2 lata. Stawka amortyzacji dla ciągników siodłowych wynosi 14%, zatem okres finansowania powinien wynosić co najmniej 3 lata. Zwykle umowy leasingowe zawierane są na maksymalnie 5 lat, choć czasami można wydłużyć ten okres do 6-7 lat.

Leasing ciągników siodłowych – ile to kosztuje?

Wysokość rat leasingu zależy od kilku zmiennych: wysokości opłaty wstępnej, wartości pojazdu oraz okresu trwania umowy. Koszt leasingu zależy również od tego, czy leasingobiorca chce wykupić pojazd po zakończeniu umowy i wysokości kwoty wykupu. Osoby zainteresowane leasingiem ciągnika siodłowego mogą skorzystać z kalkulatora rat leasingowych dostępnego na stronie Internetowego Funduszu Leasingowego S.A.: https://iflsa.pl/oferta-leasingu/leasing-aut-ciezarowych/ Firma oferuje leasing samochodów ciężarowych nowych i używanych bez sprawdzania baz BIK i KRD. 

Z firmą można skontaktować się:

Więcej informacji można uzyskać: 

Dodaj komentarz