🛍️ 2 szt., Przezroczysta antydeszczowa folia do samochodu, ochrona na lusterka boczne, wodoodporna folia, naklejki samochodowe 100×145 mm
Bez kategorii

Filtr oleju – poradnik zakupowy dla kierowców

Większość kierowców zdaje sobie sprawę, że filtr oleju korzystnie wpływa na pracę silnika i zapobiega jego przyspieszonemu zużyciu. Niektórzy jednak wciąż mają wątpliwości, czy filtr trzeba wymieniać razem z olejem. Dlatego w tym artykule bierzemy na tapet filtry oleju do samochodów – co warto o nich wiedzieć i jak wybrać odpowiedni model?

Co to jest filtr oleju?

Filtr oleju to podlegająca okresowej wymianie część, która odpowiada za oczyszczanie oleju silnikowego z bardzo drobnych zanieczyszczeń, takich jak piasek, kurz, sadze i nagary, włókna czy drobiny tworzyw sztucznych. Zanieczyszczenia trafiają do oleju wraz z powietrzem i paliwem, w tym jako efekt uboczny tarcia i procesu spalania paliwa. Oczyszczony w filtrze olej spływa do silnika, gdzie odpowiada za wiele ważnych funkcji, w tym między innymi: smarowanie elementów współpracujących, chłodzenie podzespołów silnika, ochronę wnętrza silnika przed korozją czy wyciszenie pracy silnika.

Filtry oleju do samochodów dostępne są w formie:

  • filtrów puszkowych, które przykręca się w górnej lub dolnej części silnika;
  • wkładów filtrujących, które zakłada się w filtrze zintegrowanym z silnikiem.

Dlaczego trzeba wymieniać filtr oleju?

Filtr oleju jest narażony na działanie wysokich temperatur i wysokiego ciśnienia, co nieuchronnie prowadzi do jego zużycia. Ponadto na powierzchni wkładu filtrującego gromadzą się zanieczyszczenia, które utrudniają swobodny przepływ oleju, co z kolei może spowodować zatarcie silnika. 

Filtry oleju do samochodów są jednak wyposażone w specjalne zawory, dzięki którym niefiltrowany olej może spływać do silnika. W rezultacie silnik nie pracuje na sucho, jednak zanieczyszczenia z oleju przyspieszają jego zużycie i z czasem mogą doprowadzić do uszkodzenia „serca” samochodu.

Jak często wymieniać filtr oleju?

Nowy filtr oleju należy zakładać zawsze przy wymianie oleju, czyli maksymalnie co dwanaście miesięcy lub po zrobieniu przebiegu w granicach 15-20 tysięcy kilometrów. Dokładne zalecenia można znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Wymiana samego oleju nie ma sensu, gdyż w starym filtrze najpewniej zgromadziły się zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do szybkiego zabrudzenia nowego oleju. Niektórzy uważają nawet, że wymiana filtra jest ważniejsza niż wymiana samego oleju. Niemniej zanieczyszczenia ze zużytego oleju mogą doprowadzić do szybkiego zatkania nowego filtra, dlatego najlepiej wymieniać oba produkty jednocześnie.

Jak dobrać filtr oleju do samochodu?

W sklepach motoryzacyjnych dostępne są różne filtry oleju, dlatego przed zakupem należy zajrzeć do instrukcji obsługi pojazdu i sprawdzić zalecenia producenta w tym zakresie.

Filtry oleju silnikowego można podzielić według:

  • zasady działania, w tym filtry przegrodowe (objętościowe i powierzchniowe), filtry energetyczne (odśrodkowe, magnetyczne, grawitacyjne) oraz filtry złożone;
  • dokładności filtracji, tj. zgrubne, pomocnicze oraz dokładne;
  • miejsca położenia, czyli: filtry pełnego przepływu, filtry bocznikowe oraz filtry szeregowo-bocznikowe.

Pracownicy sklepów motoryzacyjnych dopasowują filtry oleju do samochodów na podstawie danych o samochodzie lub numeru VIN. Filtr oleju można kupić również w sklepie internetowym. Żeby dobrać właściwy model, należy upewnić się, że typ oraz wymiary filtra są zgodne z instrukcją samochodu. Zwykle w opisie znajduje się także lista modeli samochodów, do których pasuje wybrany filtr.

Jakie filtry oleju do samochodów warto wybierać?

Choć filtr oleju to niepozorny element, to nie należy na nim oszczędzać. Słabej jakości filtry mogą bowiem ulec uszkodzeniu pod wpływem wysokiego ciśnienia. Zdarza się to, gdy zimny olej jest zbyt gęsty, by swobodnie przepłynąć przez wkład filtrujący. W dobrym filtrze w tej sytuacji zadziałałby zawór bezpieczeństwa, jednak w kiepskich produktach zawory te często otwierają się przypadkowo i nie wtedy, gdy jest to potrzebne. Warto zatem sięgać po filtry renomowanych producentów, takich jak np. Bosch, Mann-Filter, Meyle, Knecht. Bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości charakteryzują się również filtry znanej polskiej marki Filtron.

 

Podobnie jak dbałość o regularną wymianę filtra oleju i oleju silnikowego zapewnia optymalną pracę i długowieczność naszego samochodu, tak samo odpowiednie przygotowanie do podróży ma kluczowe znaczenie dla jej komfortu i bezpieczeństwa. Jednym z elementów takiego przygotowania jest wybór odpowiedniego środka transportu, zwłaszcza gdy planujemy odwiedzić miejsca o wyjątkowej wartości historycznej i kulturowej, jak Kraków. To miasto, znane z niezliczonych zabytków i atrakcji turystycznych, od Wawelu po Sukiennice, oferuje niezwykłe doświadczenia, które zostają w pamięci na długo.

Jeśli Twoja podróż do Krakowa wymaga niezawodnego i komfortowego środka transportu, rozważ skorzystanie z usług wypożyczalni samochodów, która zapewni Ci swobodę eksploracji tego historycznego miasta, bez ograniczeń. Wybierając samochód z wypożyczalni, masz pewność, że pojazd jest w pełni sprawny, a Ty możesz skupić się na odkrywaniu uroków Krakowa, nie martwiąc się o stan techniczny wynajętego auta. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie komfort i bezpieczeństwo podróży, pragnąc przy tym maksymalnie wykorzystać czas spędzony w jednym z najpiękniejszych miast Polski.

Zaplanuj swoją podróż do kraków zabytki i ciesz się niezapomnianymi wrażeniami, jakie oferuje to miasto, mając do dyspozycji samochód, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania pod względem komfortu i funkcjonalności.

Dodaj komentarz